Czy własna studnia to sposób na oszczędności?

Czy własna studnia to sposób na oszczędności?

Sierpień 16, 2018 0 By Redakcja

Wiele osób uważa korzystanie ze studni głębinowych za przeżytek. Czy mają rację? Raczej nie, bo coraz częściej mówi się o tym że studnia głębinowa to sposób na spore oszczędności w budżecie domowym.

Planujemy studnię głębinową

Jak się okazuje miejskie czy gminne wodociągi wcale nie są dziś powszechne w każdym rejonie kraju. Istnieje wiele działek i posesji, na których nie ma możliwości doprowadzenia wodociągu. Wówczas odwierty studni głębinowych są wręcz niezbędne.

Jeśli decydujemy się na budowę studni, powinniśmy skonsultować się z zawodowcami. Nie chodzi nam przecież o taką studnię, jakie budowano 100 lat temu na polskich wsiach, ale o profesjonalną konstrukcję, która będzie służyła i zaopatrywała nas w świeżą wodę latami. W dzisiejszych czasach studnia głębinowa to odwiert o głębokości co najmniej 10 m. Wodę czerpie się już nie standardowym wiadrem, ale za pomocą specjalnej  bezobsługowej pompy.

Ile kosztuje metr odwiertu studni głębinowej?

Ponieważ mieszkam na Śląsku, postanowiłem poszukać firmy, która jak najtaniej wykona odwiert. Firma Beskid Studnie oferuje kompleksowe usługi, takie jak wiercenie studni głębinowych, przyłącze, gwarancję na wodę oraz dwuletnią gwarancję na samą studnię. Cena jednego metra bieżącego odwiertu z materiałem to koszt od 200 do 230 zł brutto. Jest to bardzo atrakcyjna stawka, ponieważ inni wykonawcy proponują stawki w granicach 300 zł za metr bieżący odwiertu. Oprócz tego cena ta obejmuje 2 lata gwarancji na studnię, projekt geologiczny w przypadku odwiertu powyżej 30 m bieżących oraz rurę skręconą z atestami do wody pitnej 110 mm oraz 125 mm. Oczywiście kwota ta może różnić się nieco w zależności od profilu geologicznego terenu, na którym będzie odbywało się wiercenie lub charakterystykę topograficzną terenu inwestycji. Na cenę mogą też mieć wpływ ewentualne trudności dojazdu specjalistycznych maszyn.

Jaki jest koszt studni głębinowej?

Uśredniając zatem koszty, za wykonanie studni głębinowej o głębokości 10 m zapłacimy maksymalnie 2300 zł brutto. Oczywiście do tego musimy doliczyć także koszt pompy głębinowej, który w zależności od naszych wymagań będzie kształtował się w granicach 200 – 1500 zł. Będzie nam także potrzebny zbiornik hydroforowy, którego cena waha się w granicach od 300 do 1000 zł. Pamiętaj jednak, że jest to inwestycja. Koszty zwrócą ci się szybko. Pomyśl o tym, że będziesz korzystał latami z darmowej wody do swoich potrzeb. Pompa głębinowa będzie czerpała trochę prądu, ale dzienny koszt obsługi takiej pompy nie powinien przekroczyć 20 groszy.