Rekuperacja czy warto?

Długo się zastanawiałem czy wrzucić to zdjęcie czy nie. Uważam jednak, że zarówno przeciwnicy, zwolennicy jak i Ci którzy się zastanawiają, powinni to zobaczyć. Zdjęcie przedstawia dwa filtry z rekuperatora po ok 1,5 miesiąca używania. Filtr nr. 1 to filtr powietrza, które zostaje usuwane z domu na zewnątrz (kurz, pyłki). Filtr nr. 2 to filtr powietrza, które zostaje nawiewane do domu z zewnątrz i dzięki temu filtrowi oczyszczone. Nr 2 wygląda tak jakbyśmy trzymali go w piecu węglowym. Takie zanieczyszczone powietrze w okresie zimowym wpada do domów jeśli istnieje wentylacja grawitacyjna oraz kiedy po prostu otwierane są okna żeby przewietrzyć. Koszt pracy rekuperatora miesięcznie ok. 15zł-20zł max (moc maksymalna). Koszt wymiany filtrów co 2 miesiące (można kupić na allegro włókninę za 4zł/m2 starcza na ok 2-3 wymiany). Roczny koszt utrzymania to ok 200-300zł max.
Z moich obserwacji:
– mała ilość kurzu
– rachunki za ogrzewanie się zmniejszyły (duży odzysk ciepła)
– 0 brzydkich zapachów nawet przy gotowaniu w kuchni
– po kąpieli wilgoć z łazienki bardzo szybko jest usuwana
– przy niższych temperaturach duża ilość skroplin ok 1 miski dziennie także od razu trzeba w miejscu montażu zrobić sobie odpływ.
– powietrze cały czas jest świeże.
– hałas 1 bieg ( nic nie słychać), 2 bieg (słychać lekko przepływ powietrza ale w żaden sposób nie jest to dźwięk który przeszkadza lub denerwuje), 3 bieg (słychać przepływ powietrza, nie jest on dokuczliwy jednak słyszalny. Najczęściej stosuje się go do przewietrzania domu.

Tyle moich uwag. Jeśli ktoś będzie miał jakieś pytania chętnie odpowiem.

UWAGA! NIE JESTEM DYSTRYBUTOREM REKUPERATORÓW, NIE MAM UMOWY Z ŻADNĄ FIRMĄ ANI W TAKIEJ NIE PRACUJĘ, JESTEM PRYWATNĄ OSOBĄ A POST MA NA CELU POKAZAĆ ZALETY/WADY( KTÓRYCH PRAKTYCZNIE NIE MA) ORAZ STOPIEŃ ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA, KTÓRE NAS OTACZA.

ZAPOMNIAŁEM O CHYBA NAJWAŻNIEJSZYM. Nie ma śladów wilgoci, skroplin na oknach. Wilgoć jest usuwana wraz ze zużytym powietrzem.

 

To można tylko w domu zainstalować czy w mieszkaniu w bloku tez ?
Hmm wszystko jet kwestia interpretacji. tylko do domu z grawitacyjna wentylacja nigdy tyle zanieczyszczen sie nie dostanie bo krotnosc wymian powietrza na dobe jest duzo nizsza przy grawitacji w porownaniu do reku.
Pytanie za 2 tygodnie wchodzi hydraulik robic między innymi reku czy to prawda że jak w kotłowni jest pelet to wymiennik reku powinien być w innym pomieszczeniu np pralni ?
Gratuluję postu jeden z nielicznych pomocnych dzięki wielkie
Ogólnie to powietrze jest w Polsce nie za idealne. Syf z kominów jak też wszechobecny kurz i pył z pól jak i dróg. Wystarczy popatrzeć na jasna elewacje po dwóch latach albo na podbitke lub rynny w ciemnym kolorze.
Chodząc po dworze też ten syf wdychasz także….
Czy jest tu ktoś kto zajmuje sie rekuperacja? Mam pare pytań
Kraków miesiąc używania
Tez zamontowalem jeszcze nie uzywana ale sadze ze jest to dobry wybór
Up
U nas po tygodniu wygląda podobnie….
Jaki był całkowity koszt rekuperacji?
Po takim poście jestem pewna że podjęliśmy dobry wybór i zdecydowaliśmy się na rekuperacja! Dzięki!
A możesz jeszcze napisać w jakiej części Polski mieszkasz i czy jest to wieś czy miasto?
Wieś, Polska południowa
Potwierdzam …jakosc powietrza w domu nawet po nocy nieoceniona…brak koniecznosci otwierania okien w zimie..same plusy
Liczę na to, ze będę mogła zrezygnować z oczyszczacza powietrza, bo póki co idzie non stop. Choć pewnie będę musiała jednak zostawić i korzystać z nawilżacza.
Może ktoś orientuje się jaki koszt montazu w domu ok 150m2?
Dlatego między innymi u nas tez bedzie
A jak ktoś jest chętny wykonać instalację samemu to mogę podpowiedzieć co i jak, właśnie robię instalację u siebie. Jak ktoś ma jakieś pytania to piszcie na prv
Mamy rekuperacje od 8 lat mieszkamy na wsi w Małopolsce i mój filtr w zimie wymieniam z zewnątrz co 2 tygodnie wygląda bardzo podobnie jak nr 2
Czy ktoś się orientuje haki koszt w Kielcach i okolicach?